KPS
Krajowe Porozumienie Samorządowe
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum KPS Strona Główna
->
Publikacje
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogłoszenia i informacje
----------------
Ogłoszenia i informacje
Publikacje
----------------
Publikacje
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Antoni Gut
Wysłany: Śro 8:01, 23 Kwi 2008
Temat postu: Sprawa EKONU - ważne
Mój list jako odpowiedz na Pismo Pani Przewodniczącej EKONU
Szanowna Pani Przewodnicząca,
W pełni zgadzam się z Pani argumentami zawartymi w przesłanym mi tekście. Wątpię natomiast, aby użyte tam argumenty przekonały "rządzący układ". Jestem przekonany, że wobec tego towarzystwa trzeba użyć zupełnie innych środków niż dotychczas były używane. Trzeba przyjąć do wiadomości, że "oni" nie rozumują w kategoriach dobra innych ludzi (szczególnie biedniejszych lub upośledzonych). Z nimi trzeba, albo się dogadać tzn. to się im osobiście musi opłacić, albo można zmusić ich siłą. Mam na myśli siłę "argumentów" medialnych wg scenariusza, który przedstawiłem na ostatnim spotkaniu. Oni na PR a w tym wypadku czarny PR "swojej szajki" na pewno będą bardziej skłonni do ustępstw na rzecz tej sprawy.
Biorąc pod uwagę sprawę (jej ważność społeczną), o którą Państwo zabiegacie, ja stawiam swoją osobę do państwa dyspozycji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Antoni Gut
Ps. Ostatnio przedstawiłem ten problem na spotkaniu (ok. 100 osób) Mazowieckiego Porozumienia Samorządowego , którego jestem prezesem i cała sala solidaryzowała się z Państwa działaniami.
Szanowni Państwo,
W imieniu własnym i naszych podopiecznych â osób niepełnosprawnych realizujących projekt EKOpraca na terenie Warszawy bardzo gorąco dziękuję za Państwa poparcie dla naszych działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ochrony środowiska, wyrażone w niezliczonej ilości listów, podczas wielu rozmów telefonicznych i osobistych spotkań.
Państwa żarliwość i zaangażowanie w naszą wspólną â jak się okazuje â sprawę pozwala wierzyć, że wyznaczone cele osiągniemy, a efekty naszych działań będą także Państwa sukcesem.
Cieniem na naszej działalności kładzie się jednak stanowisko pracowników Urzędu m. st. Warszawy, wyrażone m. in. w liście skierowanym do Państwa drogą internetową przez Zastępcę Prezydenta m. st. Warszawy â Pana Andrzeja Jakubiaka.
I chociaż w ten sposób prowadzona polemika nie służy rozwiązaniu nabrzmiałych problemów na linii Ratusz â Stowarzyszenie, czuję się w obowiązku odnieść do treści zawartych w ww. liście.
W załączeniu przekazuję w związku z tym, Komentarz Stowarzyszenia do sformułowań użytych przez Pana Andrzeja Jakubiaka â Zastępcę Prezydenta m. st. Warszawy w liście skierowanym do Internautów. Mam nadzieję, że komentarz ten rozwieje ewentualne Państwa wątpliwości, jakie mogły zrodzić się po przeczytaniu listu Pana Prezydenta.
Załączam także pismo, które w dniu 17.04.2008r. wraz z dokumentacją uzupełniającą przekazane zostało Panu Prezydentowi Andrzejowi Jakubiakowi.
Z poważaniem
Elżbieta Gołębiewska-Onik
Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia
Otrębusy, 17.04.2008r.
Pan Andrzej Jakubiak
Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy
ul. Miodowa 6/8
00-251 Warszawa
Szanowny Panie Prezydencie,
W odpowiedzi na pismo znak: ZMW/E1/PS/1812/2008 z dnia 8.04.2008r. otrzymane w dniu 11.04.2008r., uprzejmie wyjaśniamy:
Od momentu rozpoczęcia działalności, Stowarzyszenie EKON przywiązuje ogromną uwagę do transparentności działań i wykazuje wielką staranność w dokumentowaniu swoich poczynań.
Idąc z duchem postępu, wszelkie informacje dotyczące Stowarzyszenia i jego działalności, zamieszczamy na stronie internetowej, starając się jednocześnie, aby na bieżąco były one aktualizowane.
Z informacji przedstawionej przez Pana Prezydenta podczas konferencji prasowej w dniu 4.04.2008r., z treści listu (bez daty) przekazanego internautom protestującym w obronie EKONU oraz z informacji przekazywanych aktualnie dziennikarzom wynika, że nie korzystają Państwo z oficjalnych materiałów prezentowanych na stronie internetowej Stowarzyszenia EKON (www.ekon.org.pl).
Przedsiębiorczość społeczna, jest w Polsce całkowicie nowym zagadnieniem, dlatego pozwalamy sobie przekazać poniżej kilka niezbędnych, na ten temat, informacji:
Przedsiębiorstwa społeczne są podmiotami gospodarczymi działającymi na zasadzie non profit, zatrudniającymi osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – bezdomnych, alkoholików, narkomanów, niepełnosprawnych, psychicznie chorych, osoby wychodzące z więzień, itp. Osoby te nie mając szans na pracę na otwartym rynku - najczęściej popadają w długotrwałe bezrobocie zatracając nawyki zawodowe i społeczne, co obniża ich produktywność do poziomu 10-40%. Niska wydajność pracowników przedsiębiorstw społecznych powoduje, że nie są one w stanie konkurować z firmami otwartego rynku pracy.
Przedsiębiorstwa Społeczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej współpracują z lokalnymi samorządami, korzystając z różnorodnej ich pomocy. W zamian za tę pomoc wyręczają administrację w realizacji zadań wynikających z polityki społecznej Państwa.
O taką pomoc Stowarzyszenie EKON zwróciło się do Rady m. st. Warszawy i otrzymało ją w postaci uchwały nr LXXXI/2527/2006 z dnia 21 września 2006 roku. W związku z tym, że uchwała do dnia dzisiejszego nie została zrealizowana, może to skutkować począwszy od 1 lipca 2008 roku - likwidacją ponad 450 zielonych miejsc pracy stworzonych specjalnie dla osób wykluczonych społecznie.
Obecnie nie ma w Polsce ustawy o przedsiębiorczości społecznej. Jest ona dopiero opracowywana przez Profesorów Hausnera i Izdebskiego, którzy przygotowują jej projekt do przedstawienia parlamentarzystom.
Szukając wzorów dla przedsiębiorstwa społecznego, założyciele Stowarzyszenia EKON, skorzystali z rozwiązań katolickich organizacji gospodarczych działających w Polsce. Organizacje te od kilkudziesięciu lat pracują w formule, gdzie podmiotem wiodącym jest organizacja pozarządowa - będąca właścicielem spółek prawa handlowego, prowadzących działalność gospodarczą na jej rzecz.
Potwierdzeniem prawidłowości takiej formuły, są rozwiązania irlandzkie (wskazywane jako wzór przez Premiera Donalda Tuska), gdzie irlandzka organizacja pozarządowa, przykładowo RehabGroup jest właścicielem 7 pracujących na jej rzecz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (załącznik nr 1). RehabGroup zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, a jedna z jej spółek Rehab Recykle prowadzi zbiórkę i segregację odpadów opakowaniowych na terenie Dublina i okolic.
Wpływ na przyjęcie przez Stowarzyszenie takich rozwiązań miała również obowiązująca w kraju sytuacja prawna. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r., dofinansowanie do podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej jest dwukrotnie wyższe, niż byłoby, gdyby ci pracownicy byli zatrudnieni bezpośrednio w Stowarzyszeniu EKON.
Tworząc miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych psychicznie chorych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, których produktywność kształtuje się na poziomie 10-40%, nie mogliśmy zatrudnić ich bezpośrednio w Stowarzyszeniu (bowiem wg prawa Stowarzyszenie to otwarty rynek pracy) ponieważ dopłata do ich wynagrodzeń nie rekompensowałaby ich bardzo niskiej produktywności.
Dyskryminujące otwarty rynek pracy przepisy ustawy o rehabilitacji spowodowały, że zaproszone zostały do współpracy ze Stowarzyszeniem - zakłady pracy chronionej.
Na terenie Warszawy, Bydgoszczy i Żyrardowa, Stowarzyszenie EKON bliżej współpracuje z TJ sp. z o.o., zaś na terenie pozostałych dwunastu mniejszych miejscowości - z ABAservice sp. z o.o. Podmioty te wspólną działalność rozpoczęły w styczniu 2004 roku. Podstawę do nawiązania współpracy stanowiła Umowa - załącznik nr 2, dotycząca tworzenia zielonych miejsc pracy w ochronie środowiska dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, szczególnie psychicznie chorych.
Podmiotem wiodącym w ramach Przedsiębiorstwa Społecznego jest Stowarzyszenie EKON.
Na stronie internetowej, już od 2004 roku w opisie „Jak powstało Przedsiębiorstwo Społeczne EKON” zamieszczony jest następujący zapis:
„Aby Przedsiębiorstwo Społeczne mogło rozpocząć swoją działalność założyciele Stowarzyszenia EKON wyłożyli w formie pożyczki niezbędne środki finansowe na pierwsze miesiące działalności. Postanowili również, że po spłacie pożyczki oba zakłady pracy chronionej zostaną przekazane Stowarzyszeniu EKON lub zostaną przekształcone w spółki z o.o. non profit co przewidują polskie przepisy.”
Na początku 2008r. zapis na stronie internetowej uzupełniono o następujący tekst:
„W międzyczasie zmieniły się przepisy i nie ma już w Polsce możliwości uzyskania przez Spółkę z o.o. statutu non profit. Realizując założenia z 2003 roku, Stowarzyszenie EKON na początku 2008r. przejęło 100% udziałów TJ sp. z o.o., a Fundacja PROXIMUS przejęła 100% udziałów w ABA-service sp. z o.o. Tak więc, Stowarzyszenie oraz TJ sp. z o.o. i ABA-service sp. z o.o., partnerzy działający w ramach Przedsiębiorstwa Społecznego, działają w formule non profit co oznacza, że jeżeli wypracują zysk to jest on przeznaczany tylko i wyłącznie na działalność statutową. W naszym przypadku oznacza to rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób psychicznie chorych oraz działalność na rzecz ochrony środowiska.”
W 2006 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę kilkunastu największych organizacji pozarządowych w Polsce, w tej grupie znalazło się również Stowarzyszenie EKON. Umowa dotycząca współpracy Stowarzyszenia i Spółek była przez kontrolujących sprawdzana i nie zostały zgłoszone do tej Umowy zastrzeżenia.
W latach 2004-2006 o inicjatywie Stowarzyszenia EKON szczegółowo była informowana zarówno administracja samorządowa jak i administracja państwowa szczebla centralnego.
Przedstawiano ją kolejnym Pełnomocnikom Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych; Panom Leszkowi Zielińskiemu oraz Pawłowi Wypychowi. Rozmawiano z Pracownikami biura Pełnomocnika: dyr. Aliną Wojtowicz-Pomierną, dyr. Janem Lachem, Panią Ewą Brożyną.
Wielokrotnie ten problem omawiano podczas rozmów z Prezesami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: Panami Romanem Sroczyńskim i Marianem Leszczyńskim oraz Prezesami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie; Panią Elżbietą Lanc oraz Panami Janem Chmielowskim i Robertem Stępniem.
Stosowną informację przekazano kolejnym dyrektorom Biura Ochrony Środowiska w Warszawie: Pani Annie Bolesta i Panu Krystianowi Szczepańskiemu oraz w Bydgoszczy Panu Andrzejowi Baranowskiemu.
Inicjatywę Stowarzyszenia przedstawiano również władzom samorządowym we wszystkich miejscowościach, na terenie których rozpoczynano działalność.
Obszerne informacje przekazane zostały również przedstawicielom organizacji pozarządowych.
Rozmawialiśmy, z występującym w pełnym składzie pod przewodnictwem Prezesa Pani Krystyny Mrugalskiej - Zarządem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, z Prezesem Krajowej Izby Gospodarczo Rehabilitacyjnej Panem Włodzimierzem Sobczakiem, z Prezesem Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych Panem Jerzym Szreterem i wieloma innymi.
Do finansowania przedsięwzięć społecznych nie można podchodzić z bankową skrupulatnością i przenikliwością, bo żadne z takich przedsięwzięć nie miałoby szans na realizację. Najlepszym przykładem, że nijak się tutaj ma skrupulatność bankowa, jest przykład Stowarzyszenia EKON w tworzeniu zielonych miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Opracowując „bankowy biznesplan” musielibyśmy umieścić w nim informację, że koszt utworzenia 1 miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej wynosi min. 26.000 zł. (dane PFRON dotyczące tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych), a to oznacza, że chcąc zorganizować np. 850 miejsc pracy należałoby posiadać środki finansowe lub dostępność do nich w wysokości 22,1 mln zł. Stowarzyszenie EKON takich środków nie posiadało co nie przeszkodziło stworzyć w projekcie „EKOpraca” 879 zielonych miejsc pracy dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z czego ponad połowa to osoby psychicznie chore.
Przy planowaniu przedsięwzięcia społecznego najważniejsza jest wiarygodność Przedsiębiorstwa społecznego. Stowarzyszenie EKON taką wiarygodność posiada i ma zapewnienia najważniejszych instytucji finansujących przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska i pomocy osobom niepełnosprawnym - o współfinansowaniu przez nie przedsięwzięcia dotyczącego Recykling-Parku w Warszawie przy ul. Mortkowicza 5, dla osób niepełnosprawnych, szczególnie psychicznie chorych.
Chodzi tu o takie instytucje i instrumenty jak:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
- Ekofundusz
- Europejski Fundusz Społeczny
- fundusze EOG
- fundusze „szwajcarskie”
- fundusze unijne.
Aby Stowarzyszenie EKON mogło złożyć aplikacje do ww. funduszy, musi mieć podpisaną 20-letnią umowę dzierżawy.
W 2006 roku, gdy Zarząd Mienia m. st. Warszawy przygotowywał Uchwałę dotycząca dzierżawy nieruchomości przy ul. Mortkowicza 5, Stowarzyszenie EKON odpowiedziało na wszystkie zadane pytania; nie zadano wówczas pytania dotyczącego powiązań kapitałowych i gospodarczych. W związku z powyższym wyjaśniamy, że Stowarzyszenie EKON posiada 100% udziałów w TJ sp. z o.o. zakład pracy chronionej, a w realizacji projektu „EKOpraca” partycypuje 2716 podmiotów gospodarczych, 12 dużych spółdzielni mieszkaniowych i 120 różnych wspólnot mieszkaniowych. W projekcie partycypuje również, i jest jego bezpośrednim beneficjentem ponad 180.000 mieszkańców Warszawy, od których osoby niepełnosprawne bezpłatnie odbierają odpady opakowaniowe.
Jesteśmy przekonani, że, stroną umowy na dzierżawę terenu przy ul. Mortkowicza 5 może być tylko i wyłącznie Stowarzyszenie EKON, które nie jest instytucją prywatną. W związku z tym niezrozumiałe są wątpliwości Pana Prezydenta, że przedmiotowa nieruchomość, po podpisaniu umowy dzierżawy ze Stowarzyszeniem EKON może przejść w ręce spółki prywatnej.
W czasie rozmów prowadzonych w Pana gabinecie w dniu 6.03.2008r. podzielił Pan pogląd, że do czasu podpisania umowy na dzierżawę terenu nie ma możliwości wykonania pełnego biznesplanu dotyczącego Recykling-Parku przy ul. Mortkowicza 5, dlatego prosił Pan, aby przedstawić biznesplan prowizoryczny. Taki dokument, nie zawierający wszystkich elementów standardowego biznesplanu, został Panu przekazany w dniu 1.04.2008r.
Zatrudnienie w Stowarzyszeniu EKON oraz TJ sp. z o.o. wg stanu na dzień 31.03.2008r. wynosi:
1. w TJ sp. z o.o. zatrudnienie ogółem: 713 osób, w tym:
a) osoby pełnosprawne: 136 osób
b) osoby niepełnosprawne: 577, w tym:
- ze znacznym stopniem niepełnosprawności: 60 osób
- z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności: 488 osób
- z lekkim stopniem niepełnosprawności: 29
c) osoby psychicznie chore: 338
2. w EKON zatrudnienie ogółem: 48 osób, w tym:
a) osoby pełnosprawne: 17
b) osoby niepełnosprawne: 31, w tym:
- ze znacznym stopniem niepełnosprawności: 2 osoby
- z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności: 26 osób
- z lekkim stopniem niepełnosprawności: 3 osoby
c) osoby psychicznie chore: 6
Od początku 2004r., we wszystkich pismach Stowarzyszenia, mówimy o zatrudnionych osobach w projekcie EKOpraca, a nie o osobach zatrudnionych w Stowarzyszeniu EKON. Stowarzyszenie EKON jako właściciel Spółki TJ nie popełniałoby błędu twierdząc, że zatrudnia osoby będące pracownikami Spółki.
W sytuacji, w jakiej na dzień dzisiejszy znalazło się Stowarzyszenie EKON, nie jesteśmy w stanie sprecyzować planów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w projekcie „EKOpraca” na terenie Warszawy.
Możemy natomiast jednoznacznie stwierdzić, że bez sortowni nasza działalność związana ze zbieraniem, sortowaniem i kierowaniem do recyklingu odpadów opakowaniowych – ulegnie likwidacji i na bruku znajdzie się ponad 450 osób niepełnosprawnych w większości psychicznie chorych.
Stowarzyszenie EKON – na wydzierżawionym terenie - nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej przez inne podmioty.
Zebrane z terenu Warszawy, posortowane surowce wtórne, sprzedawane są wymienionym niżej firmom, posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami :
- Polskie Surowce Wtórne Sp. z o.o.
- P.S. i P.S.W. "Mazowsze" Sp. z o.o.
- IMP Polowat Sp. z o.o.
- JUKO Sp. z o.o.
- ROMAR
- Petro-Mat
- Stora Enso Recycling Sp. z o.o.
- Desch Sp z o.o.
- Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Spożywczy"
- REBA Organizacja Odzysku S.A.
Uprzejmie informujemy, że w chwili obecnej TJ sp. z o.o. zajmuje się głównie gospodarką odpadami opakowaniowymi (dział III załączonego do pisma odpisu KRS wskazuje przedmiot działalności) oraz pośrednictwem pracy, na co posiada stosowne zezwolenia (kopie Certyfikatów w załączeniu).
Zgodnie z życzeniem, przedkładamy informacje finansowe dotyczące Spółki TJ sp. z o.o. w postaci Rachunku zysków i strat za lata: 2004, 2005, 2006, 2007. Jednocześnie informujemy, że sumy bilansowe w poszczególnych latach wynosiły, odpowiednio w:
- 2004r. – 676 750,60 zł.
- 2005r. – 1 452 483,83 zł.
- 2006r. – 2 193 736,97 zł.
- 2007r. – 2 740 309,62 zł.
Podkreślenia wymaga fakt, że z wypracowanego w poszczególnych latach zysku - ani jedna złotówka nie trafiła w ręce prywatne.
Zdziwienie muszą budzić Pańskie obawy co do warunków pracy pracowników niepełnosprawnych na terenie Warszawy. Pragniemy poinformować, że w latach 2004-2007 warunki, w jakich realizowany jest projekt EKOpraca sprawdzane były przez Państwową Inspekcję Pracy 34 razy.
TJ sp. z o.o. w roku 2004, a Stowarzyszenie EKON w roku 2007 wystąpiły do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskami o sprawdzenie warunków pracy pod kątem uzyskania statusu zakładu pracy chronionej. Inspektorzy PIP przeprowadzili wielodniowe kontrole i oba podmioty otrzymały dokumenty potwierdzające spełnianie przez nie warunków pracy chronionej.
W nawiązaniu do wyrażonego życzenia o przedłożenie dokumentów uzupełniających, w załączeniu przekazujemy:
Załącznik nr 1 – RehabGroup,
Załącznik nr 2 - Umowa o współpracy,
Załącznik nr 3 - kopia odpisu aktualnego KRS Spółki TJ sp. z o.o.
Załącznik nr 4 - Rachunek zysków i strat TJ sp. z o.o. za lata 2004 – 2007
Załącznik nr 5 - Certyfikaty agencji zatrudnienia w zakresie: pośrednictwa pracy na terenie RP, jako agencja doradztwa personalnego, jako agencja pracy tymczasowej
Załącznik nr 6 - Opinie biegłego rewidenta dot. Stowarzyszenia EKON za lata 2005 i 2006
Załącznik nr 7 - Analiza ekonomiczna przedsięwzięcia pn. „Recykling-Park EKON przy ul. Mortkowicza 5 w Warszawie”
Z poważaniem
Do wiadomości:
1. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Pan Jarosław Duda
2. Prezydent m. st. Warszawy – Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz
3. Poseł na Sejm RP – Pani Małgorzata Kidawa-Błońska
4. Poseł na Sejm RP – Pani Jolanta Hibner
5. Poseł na Sejm RP – Pani Joanna Fabisiak
6. Poseł na Sejm RP – Pani Magdalena Kochan
7. Poseł na Sejm RP – Pan Andrzej Halicki
8. Poseł na Sejm RP – Pan Sławomir Piechota
9. Poseł na Sejm RP – Pan Arkadiusz Rybicki
10. Poseł na Sejm RP – Pan Michał Szczerba
11. Poseł na Sejm RP – Pan Marek Plura
12 Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy – Pan Jacek Wojciechowicz
13. Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy – Pan Włodzimierz Paszyński
14. Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi – Pan Marcin Wojdat
Szanowni Państwo,
Poniżej przedstawiamy komentarz Stowarzyszenia do sformułowań użytych przez Pana Andrzeja Jakubiaka – Zastępcę Prezydenta m. st. Warszawy, w liście skierowanym do Internautów, Państwa ocenie pozostawiając wagę naszych wyjaśnień.
Stołeczny ratusz jest zainteresowany wsparciem zatrudnienia osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. Wszystkie swoje działania musi jednak opierać na przepisach powszechnie obowiązującego prawa oraz na zasadach pełnej transparentności.
Niektóre aspekty funkcjonowania stowarzyszenia EKON budzą moje poważne wątpliwości. Stowarzyszenie, które stara się o dzierżawę terenu przy ulicy Mortkowicza poprzez swoich niektórych członków jest powiązane z 2 spółkami: ABA Service oraz TJ. Tymczasem stroną umowy miałby być EKON – co oznacza, że beneficjentem końcowym preferencyjnych warunków dzierżawy mogłoby się stać nie stowarzyszenie, tylko osoby i firmy prywatne.
Od momentu rozpoczęcia działalności, Stowarzyszenie EKON przywiązuje ogromną uwagę do transparentności działań i wykazuje wielką staranność w dokumentowaniu swoich poczynań.
Idąc z duchem postępu, wszelkie informacje dotyczące Stowarzyszenia i jego działalności zamieszczamy na stronie internetowej, starając się jednocześnie, aby na bieżąco były one aktualizowane.
Na stronie internetowej, już od 2004 roku w opisie „Jak powstało Przedsiębiorstwo Społeczne EKON” zamieszczony jest następujący zapis:
„Aby Przedsiębiorstwo Społeczne mogło rozpocząć swoją działalność założyciele Stowarzyszenia EKON wyłożyli w formie pożyczki niezbędne środki finansowe na pierwsze miesiące działalności. Postanowili również, że po spłacie pożyczki oba zakłady pracy chronionej zostaną przekazane Stowarzyszeniu EKON lub zostaną przekształcone w spółki z o.o. non profit co przewidują polskie przepisy.”
Na początku 2008r. zapis na stronie internetowej uzupełniono o następujący tekst:
„W międzyczasie zmieniły się przepisy i nie ma już w Polsce możliwości uzyskania przez Spółkę z o.o. statutu non profit. Realizując założenia z 2003 roku, Stowarzyszenie EKON na początku 2008r. przejęło 100% udziałów TJ sp. z o.o., a Fundacja PROXIMUS przejęła 100% udziałów w ABA-service sp. z o.o. Tak więc, Stowarzyszenie oraz TJ sp. z o.o. i ABA-service sp. z o.o., partnerzy działający w ramach Przedsiębiorstwa Społecznego, działają w formule non profit co oznacza, że jeżeli wypracują zysk to jest on przeznaczany tylko i wyłącznie na działalność statutową. W naszym przypadku oznacza to rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób psychicznie chorych oraz działalność na rzecz ochrony środowiska.”
Z przykrością stwierdzamy, że pracownicy Urzędu m. st. Warszawy nie zadali sobie odrobiny trudu, żeby zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia.
Pragniemy podkreślić, że stroną umowy na dzierżawę terenu będzie Stowarzyszenie EKON, co oznacza, że właśnie ono będzie beneficjentem preferencyjnych warunków dzierżawy.
Jednak po raz kolejny oświadczamy, że ostatecznym beneficjentem działań Stowarzyszenia EKON jest i pozostanie ponad 180 tysięcy mieszkańców Warszawy z 12 dużych spółdzielni mieszkaniowych i 120 różnych wspólnot mieszkaniowych, od których osoby niepełnosprawne bezpłatnie odbierają odpady opakowaniowe.
Pragniemy także podkreślić, że w realizacji projektu EKOpraca partycypuje 2.716 podmiotów gospodarczych, które bądź przekazują Stowarzyszeniu nieposegregowane odpady opakowaniowe, bądź odkupują posegregowane.
Muszę nadmienić, że stołeczny ratusz nie otrzymał żadnej dokumentacji finansowej dotyczącej stowarzyszenia, business planu ani źródeł finansowania planowanej inwestycji. Nie ujawniono również, że współpracuje ono z 2 wymienionymi wyżej firmami. Suma aktywów stowarzyszenia na 2006 rok wynosiła 1,6 mln złotych przy zamierzonych inwestycjach w wysokości 7 milionów złotych
Dokumentację finansową, dotyczącą Stowarzyszenia Pan Prezydent Andrzej Jakubiak otrzymał w dniu 1.04.2008r., zatem na 7 dni przed napisaniem swojego listu skierowanego do Internautów. Świadczy o tym chociażby fakt powoływania się przez Niego na sumę „aktywów stowarzyszenia za 2006 rok”, której wartość mógł zaczerpnąć jedynie z otrzymanej dokumentacji.
Opinia publiczna może odnosić mylne wrażenie, że to stowarzyszenie EKON daje zatrudnienie ponad 400 osobom upośledzonym i niepełnosprawnym. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (III Oddział w Warszawie) informuje, że stowarzyszenie zatrudnia 68 osób, z tego na umowę o pracę 49 osób, natomiast na umowę zlecenie 19 osób (stan na 02/2008).
Stowarzyszenie EKON bezpośrednio, oraz jako właściciel 100% udziałów w TJ sp. z o.o., zatrudnia na terenie Warszawy 461 osób niepełnosprawnych, w tym 274 osoby psychicznie chore.
Na stronie internetowej, w odnośniku „Zatrudnienie w EKOpraca” znajduje się tabela przedstawiająca zatrudnienie osób niepełnosprawnych realizujących projekt EKOpraca z podziałem na stopień niepełnosprawności, z uwzględnieniem zatrudnienia osób psychicznie chorych.
Po raz kolejny z przykrością stwierdzamy, że pracownicy Urzędu m. st. Warszawy nie zadali sobie odrobiny trudu, żeby zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia.
Otrzymanie przez ratusz dokumentacji finansowej i innych wskazanych wyżej dokumentów oraz wyjaśnienie wskazanych niejasności to warunek sine qua non dla dalszego procedowania - ustalania warunków dzierżawy, w tym stawek czynszu.
W 2006 roku, gdy Zarząd Mienia m. st. Warszawy przygotowywał Uchwałę dotyczącą dzierżawy nieruchomości przy ul. Mortkowicza 5, Stowarzyszenie EKON przekazało wszelkie wymagane dokumenty.
Od dnia podjęcia w dniu 21 września 2006r. Uchwały nr LXXXI/2527/2006 - do dnia 6.03.2008r., kiedy to Pan Prezydent po raz pierwszy zwrócił się do Stowarzyszenia o dokumenty - minęło 525 dni, podczas których nikt do nas o ewentualną dodatkową dokumentacje nie zwracał się.
Wiele z dokumentów, które Pan Prezydent Andrzej Jakubiak życzył sobie otrzymać w przywołanym piśmie z dnia 6.03.2008r. oraz w kolejnym datowanym 8.04.2008r. takich jak: audyt, biznesplan itp. wymagało czasu na ich przygotowanie.
W możliwie najkrótszym czasie Stowarzyszenie przygotowało stosowną dokumentację i tak:
- w odpowiedzi na pismo z dnia 6.03.2008r. – oczekiwane dokumenty zostały przekazane w dniu 1.04.2008r.
- w odpowiedzi na pismo z dnia 8.04.2008r. (przekazane Stowarzyszeniu EKON w dniu 11.04.2008r.) – oczekiwane dokumenty zostały przekazane w dniu 17.04.2008r.
Należy również podkreślić, że kwestia dzierżawy terenu przy ulicy Mortkowicza jest przedmiotem wielu kontrowersji. W kwietniu 2007 negatywnie zaopiniowała go Rada Dzielnicy Ursynów, a Komisja Polityki Gospodarczej Rady Warszawy przygotowała projekt uchylenia uchwały Rady Miasta z 2006 roku, która jest podstawą oczekiwań stowarzyszenia.
Nowe władze Warszawy, w osobie Pana Prezydenta Andrzeja Jakubiaka, nie zważając na treść Uchwały nr LXXXI/2527/2006 przyznającej dzierżawę terenu przy ul. Mortkowicza 5 Stowarzyszeniu EKON, postanowiły zmienić przeznaczenie przedmiotowego terenu.
Według informacji jednej z organizacji pozarządowych działających na terenie Ursynowa, najprawdopodobniej teren przy ul. Mortkowicza 5 ma być via MPO - co nie będzie wymagało trybu zamówień publicznych - sprzedany developerowi.
Warto podkreślić, że zgodnie z opiniami lekarzy specjalistów praca na terenie zdewastowanym, w warunkach strefy ciągłych lotów (takim jak teren przy ulicy Mortkowicza) może być przeszkodą przy leczeniu różnych chorób, w tym chorób psychicznych.
Tak wyrażoną opinię przedstawiliśmy pracownikom Państwowego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, którzy potraktowali ją jako „dobry dowcip”
Mimo tych przeciwwskazań miasto podejmowało i podejmuje próby dialogu ze stowarzyszeniem EKON. Miasto wystąpiło do MPO o przedstawienie propozycji dzierżawy – spółka zaproponowała stawkę 2,5 zł/metr kwadratowy. Ta propozycja nie została przyjęta przez przedstawicieli stowarzyszenia. Stawka zaproponowana przez stowarzyszenie za dzierżawę 4,5 ha przy ulicy Mortkowicza to 2, 530 złotych miesięcznie.
Stowarzyszenie EKON nigdy nie otrzymało od MPO żadnej propozycji dotyczącej ewentualnej dzierżawy terenu. Propozycja taka została nam przedstawiona przez Pana Prezydenta Andrzeja Jakubiaka w piśmie z dnia 11.03.2008r.
Ponieważ propozycja ta nie znajdowała oparcia w faktach, a mianowicie:
a) na żadnym ze spotkań dotyczących przedmiotowej nieruchomości nie był obecny przedstawiciel MPO,
b) nie otrzymaliśmy od MPO potwierdzenia realności propozycji przesłanej w ww. piśmie
c) tylko Prezes MPO może występować w imieniu Spółki i tylko jego zapewnienia mają „moc sprawczą”,
uznaliśmy ją jako kolejną bezproduktywną grą „na zwłokę”.
W ostatnim czasie miasto zaproponowało inny, 2-hektarowy teren (z możliwością rozszerzenia) na Wilanowie, w okolicach oczyszczalni Południe. Jest to teren uzbrojony, spełniający warunki progowe do realizacji projektu stowarzyszenia EKON. Obecnie czekamy na opinię Stowarzyszenia na temat tej propozycji.
Opinia Stowarzyszenia na temat tej propozycji została Panu Prezydentowi Andrzejowi Jakubiakowi przedstawiona na 7 dni przed napisaniem przez Niego listu do Internautów i zamieszczona na stronie internetowej Stowarzyszenia w odnośniku: „Stanowisko EKON w sprawie terenu przy ul. Sytej”.
Na koniec chciałbym nadmienić, że stowarzyszenie EKON opuści teren, który obecnie użytkuje, nie wcześniej niż 30 czerwca 2008 roku (a nie 30 kwietnia 2008 roku).
Stowarzyszenie musi opuścić zajmowany obecnie teren nie później niż do dnia 30 czerwca 2008r. Przygotowanie terenu przy ul. Mortkowicza 5 będzie wymagało czasu nie krótszego niż 60 dni.
Jednocześnie apeluję do stowarzyszenia EKON, by w duchu transparentności odpowiedziało na następujące kwestie:
- ile osób zatrudnia,
- kto byłby beneficjentem wsparcia ze strony miasta, o które stowarzyszenie się ubiega,
- w jaki sposób tłumaczyć powiązania stowarzyszenia i wskazanych w liście firm,
- kiedy stowarzyszenia dostarczy dokumenty niezbędne do tego, by można było prowadzić rzeczowe negocjacje dotyczące najmu terenu przy ulicy Mortkowicza (i ewentualnie innych terenów).
W dniu 7 kwietnia br. otrzymałem od stowarzyszenia część niezbędnych dokumentów.
Jeszcze raz podkreślamy, że Stowarzyszenie przywiązuje ogromną uwagę do transparentności swoich działań i wykazuje wielką staranność w dokumentowaniu swoich poczynań, dlatego apel Pana Prezydenta „ (…) by w duchu transparentności odpowiedziało na następujące kwestie (...)” uznać możemy jedynie za teatralne sformułowanie, tym bardziej, że „(…) następujące kwestie(…)” - były już przedmiotem odpowiedzi Stowarzyszenia przekazanej w dniu 1.04.2008r. a dokumentacja uzupełniająca została przekazana w dniu 17.04.2008r.
Z poważaniem
Przewodnicząca Zarządu
Elżbieta Gołębiewska-Onik
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin